Kuum ilm meelitab randa ja muudab osad inimesed laisaks, ent nii mõnigi võib hoopis pahuraks muutuda. Miks kuum ilm seda mõjutab?

Northwesterni meditsiinikooli professor Nancy Molitor ütleb, et kuuma ilma ning vägivallaepisoodide sagenemise vahel on seos. Tunda on ka üldist tujulangust, kirjutab LiveScience.

Põhjus peitub selles, et soojema ilma korral võib olla probleeme unega, keha ei saa piisavalt vett ning meie igapäevategevused võivad olla piiratud, näiteks ei jaksa päikese käes kaua olla, mistõttu tuleb mõni töö lükata jahedamale ajale. Kuna inimene ei kontrolli ilma, võib ka see frustreerivalt mõjuda.

Molitori sõnul tuleks kuuma ilma korral lükata väga tähtsad otsused edasi, kuna me ei pruugi siis olla piisavalt adekvaatseid neid langetama – hiljem võime valikus kahelda.

Väike protsent inimestest (umbes 1-2 protsenti) võib kogeda ka nn suvemasendust. Tuntakse ärevust, depressiooni, ollakse pahurad ning harva ka suitsiidsed. Molitor täheldab, et pikk kuumaperiood tõstab tõenäosust, et suvemasendus kimbutama hakkab.

Kuidas siis hakkama saada? Kehtib vana tõde – juua tuleb palju vett ja kuulata oma keha. Kui oled trenniinimene, võiks õues jooksmise või kõndimise lükata pigem õhtusele või hommikusele ajale. Need, kelle ravimite hulka kuuluvad diureetikumid, näiteks vererõhurohi, peaksid jooma isegi rohkem vett kui tavaliselt. "Keskmine inimene saab hakkama, kui kuulab oma keha," sõnab professor.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis