"Magustatud jookide maksustamine ülekaalulisuse vähendamisele aga kaasa ei aita," on veendunud Toiduliidu juht Sirje Potisepp. (TONI LĆ„Ć„NSALU)

Oleme hädas nagu muu maailmgi üha tõusva ülekaalulisuse ning rasvumisega, kuid täna valitsuse poolt pakutavad lahendused seda pidurdada ei aita, ütles toiduliidu juht Sirje Potisepp tänasel 2. tasakaalustatud toitumise konverentsil.

„Toitumisest ja toidust räägitakse aasta-aastalt aina enam - mitte ainult sõbrannaga kohvikulaua taga või arstikabinetis, vaid ka riigi tasandil. Ühelt poolt on see positiivne, sest inimeste teadlikkus toitumist puudutavates küsimustes on endiselt väga vastuoluline,“ ütles Potisepp. „Täna riigikogus viimasel lugemisel olevate magustatud jookide maksustamine ülekaalulisuse vähendamisele aga kaasa ei aita.“

Potisepa sõnul on toiduliit viimase kahe aasta jooksul sadu ja sadu kordi väljendanud muret toiduainete ja jookide maksustamise osas, sest teiste riikide kogemus on näidanud, et maksustamine ei aita vähendada ülekaalu. Soomes näiteks on nn magusamaks kehtinud juba 1940. aastast.

„Kas Soomes on ülekaal vähenenud? Ei ole – pigem vastupidi. Avalikkuse hoiakutega manipuleerimiseks on valitsus viidanud mitmetele uuringutele, kus maksustamise tulemusel on vähenenud maksustatud toodete ostmine, kuid miskipärast ei taheta avalikult tunnistada, et samal ajal on suurenenud teiste, mitte maksustatud magusate toodete tarbimine ning piiriülene kaubandus ja uuringuid, mis tõestaksid mõju tervisenäitajatele, lihtsalt pole. Seega – tegemist on valitsuse mugavusmaksuga, et näidata probleemiga tegelemist ja koguda riigieelarvesse lisaraha, mida ei kasutata isegi mitte sihtotstarbeliselt toitumisalase teadlikkuse tõstmiseks või liikumise populariseerimiseks.“

Jaga artiklit

29 kommentaari

U
Uskuge  /   11:28, 15. juuni 2017
nüüd, et valitsus hoolib teie tervise eest.? Igasugune sotsiaalne tagatis on ammu olematu, mida siis veel sellise maksu ettekäändeks tuua v.öeldagi ainult, et riigil on pappi vaja.
Küsige siis parem, kui see on ettekäändeks, kas kogutav summa läheb tervishoidu?
V
Vanaema  /   19:21, 14. juuni 2017
Asja sügavam mõte on ehk see, et maksust pääsemiseks hakatakse lisama jookidele vähem suhkrut. Riigi eelarvet see siis ei kosutaks, küll aga tagaks inimestele tervislikuma joogi. Just seepärast peaks see maks kehtestatama ka piimajookidele: miks peab jogurtis/kefiiris olema üle 10% suhkrut?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis