Puberteedieas kipub kimbutama krooniline põletikuline rasunäärmete haigus akne. Midagi meeldivat neis komedoonides, punetavates sõlmekestes ega mädavistrikes pole, keegi pole kaitstud ka armistuvate sõlmede ja tsüstide eest.

«Akne on haigus, mida esineb naistel rohkem kui meestel, kuid viimastel on see raskemini ravitav ning visama kuluga,» ütleb arst-kosmetoloog Heidi Mehik-Vasar.

Akne tekib suurenenud rasutootmise, rasunäärmete epiteeli sarvestumishäirete ja naha normaalse mikrofloora muutuste tõttu. Vinne soodustavad ka pärilikkus ja mõningad ravimid (näiteks epilepsiaravimid ja osa antibiootikume).

Tule all: nägu, selg ja dekolteepiirkond

Kõige sagedamini tabab aknenuhtlus nägu – 98 protsendil juhtudest. Seljal on haiguskoldeid 60 ja rinnal 15 protsendil juhtudest.

Paljudele on probleem aeg-ajalt seljale tekkivad üksikud põletikulised vistrikud. Nende teke on tegelikult seotud naha ehituse ja talitlusega. Selja ülaosas, dekolteepiirkonnas ja näo T-tsoonis (otsmikul, ninal ja lõual) asuvad suured aktiivsed rasunäärmed.

Aktiivsed on need rasunäärmed niigi, aga kuumade ilmadega, umbset või kunstmaterjalist riietust kandes või naistel menstruaaltsükli ajal võivad need veelgi aktiivsemaks muutuda.

Kui naha pindmine kiht on kuiv, on nahapoori suue kitsas ja poori sisse kogunenud rasu ei pääse naha pinnale välja, kust see pesemisega eemaldub. Osa tavalisi nahapinnabaktereid jääb samuti umbsesse nahapoori kinni.

Selle tagajärjel ärritub ümbritsev nahk ja kujunebki põletikuline vistrik, mille kaudu nahk üritab poori sisust vabaneda. «Põletik tuleb kiiremini, kui umbset nahapoori üritatakse pigistada,» hoiatab arst-kosmetoloog.

Alati saab veel hullemaks minna

Aknele, mis juba nahal laiutab, võivad hoogu juurde anda stress, kuum niiske ilm ja väga-väga rasvased kosmeetikavahendid. Selles, kas ka toit akne kulgu kuidagi mõjutab, pole aknespetsid veel kokku leppinud ja vaidlevad edasi.

Aknesel nahal võib leida:

mittepõletikulisi komedoone, mida on kahte sorti: suletud ehk valged pead ja avatud ehk mustad pead;

pindmiseid või sügavaid põletikulisi koldeid: pindmised, tavaliselt 5mm läbimõõduga paapulid-pustulid paranevad 1-2 nädalaga; sügavad põletikukolded sisaldavad enamasti veresegust mäda, on valulikud ja paranevad tavaliselt 2–4 nädalaga.

Põletikukollete paranemisel tekivad enamasti punased või pruunikad laigud. «Armid jäävad järele 20 protsendil patsientidest – eriti kui on olnud sügavate põletikukolletega pikka aega kestnud akne,» sõnab Heidi Mehik.

Oeh!

Siiski pole kõik veel kadunud

Õnneks saad ka ise üht-teist ära teha, et vistrikeuputust vaigistada.

«Käsi tuleb hoolikalt pesta, enne kui nägu puutud,» õpetab arst-kosmetoloog kõigepealt. Edasi – nägu tuleks pesta vähemalt hommikul ja õhtul. Ja pesta leige vee ja happelisust hoidvate pesuvahenditega – näiteks SebaMedi, Eucerini või Favora apteegikosmeetikaga. «Kindlasti on parem pesta nende toodete kui seebiga. Need erinevadki seebist peamiselt selle poolest, et jätavad naha happeliseks ehk säilitavad naha normaalset mikrofloorat. Need ei kuivata nahka ning puhastavad seda põhjalikult isegi siis, kui kraanivesi on kare,» ütleb Heidi Mehik. «Kindlasti ei tohi aga pesta nägu švammiga, sest sellesse jäävad bakterid elutsema.»

Nahka kuivata õrnalt vajutades. Soovitatav on seda teha hoopis näopaberi, mitte käterätikuga.

Seejärel tuleks määrida näole arsti soovitatud raviained. Raviaine ja meigi nahalekandmisel peaks olema 30 minutit vahet. Jumestada soovitab arst-kosmetoloog õlivabade või non-comedogenic-vahenditega.

Õhtul tuleb aga nägu korralikult meigist puhastada.

Ja veel üks hästi kasulik nipp: kuna aknene nahk on rasune, siis lähevad ka juuksed kiiresti rasvaseks. Pese pead täpselt nii sageli kui vaja, et su juuksed oleksid kogu aeg puhtad – siis ei paista ka vistrikud nii väga silma!

Kosmeetiku või arsti juurde?

Vaid komedoonidega kaetud naha korral võib aidata õigest nahahooldusest. Kui rasusel nahal on komedoonide seas mõni põletikuline vistrik, siis võib piisata nahahooldusest, aga võib vaja minna ka nahaarsti abi. Kui põletikukoldeid esineb pidevalt, s.t vistrikevaba aega polegi, ja esinevad ka tsüstid, siis on kõige õigem nahaarsti vastuvõtuaeg kinni panna.

Edasisi kosmeetilisi protseduure – puhastusi, naha süvakoorimist ja lihvimist, aparaadihooldusi jne – peaks tegema arstiga kooskõlastatult. Akne ravi alustatakse enamasti nahale lahuste ja salvide-kreemide määrimisega. Aga peaks olema kindel, et jumestusvahendid ja muud kosmeetikumid ei ole arsti määratud raviga vastuolus. «Muidu võib pettuda nii ravimites kui ka kosmeetikumides, aga tegelikult ei sobi need ehk vaid omavahel keemilise koostoime tõttu,» ütleb Heidi Mehik.

Kui akne on välja ravitud, siis võib vaja minna armide kosmeetilist ravi.

Jaga artiklit

1 kommentaar

H
hh  /   23:08, 17. mai 2015
Tere

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis