Täna tähistatakse Eestis esmakordselt teabepäeva ja heategevuskontserdiga maailmas juba kolmandat aastat toimuvat Sclerosis Multiplex'i (SM) päeva.

Tallinnas Vabaduse väljakul ajavahemikul kell 14-18 toimuva SMi teabepäevapäeva eesmärgiks on teavitada avalikkust SMist, selle erinevatest vormidest ja sümptomitest ning inimestest, kes SMiga igapäevaselt kokku puutuvad.

SM-spetsialistid jagavad soovijaile teemakohast informatsiooni ja nõuandeid.

AHHAA teaduskeskuse ees on kõigil huvilistel võimalus katsetada erinevaid simulatsioone, mis aitavad paremini mõista SMi varjatud sümptomeid, sh nägemis-, tasakaalu- ja tundlikkushäireid, väsimust ja liikumistakistusi jms. Teema jaoks sobivad simulatsioonid ja eksponaadid valiti välja koostöös AHHAA teaduskeskusega.

Lisaks on kõigil võimalus võtta osa ka auhindadega viktoriin-loteriist ja ratastoolivõidusõitudest.

Kell seitse õhtul algab Eesti Nuku- ja Noorsooteatri suures saalis SM-noorte rehabilitatsiooniprogrammi väljatöötamiseks ja toetuseks mõeldud heategevuskontsert, kus esineb ansambel Dagö.

Sclerosis Multiplex on kõige sagedamini esinev noorte täiskasvanute kesknärvisüsteemi haigus - see on põletikuline reaktsioon, mis kahjustab närvijätkete ümber olevat müelliinikihti, mille tulemusen ei pääse pea- ja seljaajust tulevad impulsid edasi liikuma. Tavaliselt tekivad esimesed SM'i sümptomid 20.-29. eluaasta vahel, naised haigestuvad kaks korda sagedamini kui mehed.

Haiguse põhjused pole selged, selle kulg on ettearvamatu ning SMi pole võimalik välja ravida, kuid tihti saab seda ravimitega kontrolli all hoida.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis