«Lootust, et sclerosis multiplex muutuks väljaravitavaks haiguseks, ei ole. Seda saab ravimitega kontrolli all hoida,» ütleb Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku neuroloog, dotsent Sulev Haldre.

Paraku lubavad seni kehtivad ravijuhendid polüskleroosi ravi alustada siis, kui inimesel on kahe aasta jooksul olnud kaks ägenemist. Sulev Haldre sõnul käivad läbirääkimised, et ravi saaks alustada kohe. «Varajane ravi alustamine on haiguse kontrolli all hoidmisel võtmesõnaks,» põhjendas ta.

Aeg-ajalt kostab siit-sealt maailmast uudiseid, kuidas revolutsiooniline avastus aitab selle tõve põdejail terveneda. Räägitud on tüvirakusiirdamisest, kuid teaduslikku kinnitust sel meetodil pole. Paljud soomlased, kes Poolas meditsiiniturismi harrastavad, on lasknud endal seal opereerida peaaju veene – veenide laiendamine aitab väidetavalt haiguse sümptomitest vabaneda. «Ka sellele ravimeetodile pole maailmakuulsad keskused kinnitust leidnud. Vastupidi – see on kaasa toonud raskeid veresoonkonna tüsistusi,» nendib Haldre.

Eestis on kättesaadavad maailmatasemel ravimid, mis aitavad polüskleroosi ägenemist leevendada, mõjutavad haiguse kulgu ja sümptomeid. Seni peavad patsiendid end valdavalt süstima, ent juba on lootust ka tabletiravile – suukaudsete arstimite lülitamist haigekassa ravimite soodusnimekirjadesse oodatakse pikisilmi. Silja Paavle

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis