KONTROLLI END: Margus Punab rõõmustab, et mobiilne eesnäärmebuss viib meestearsti teenuse ka väiksematesse paikadesse. Tema sõnul peaks eesnäärmevähi ennetuseks mehed alates 50 eluaastast meestearsti juures kontrollis käima ka ilma igasuguste kaebusteta (Teet Malsroos)

Eesti mehe tervis pole särav – 15–20% Eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes, igal viiendal avastatakse eesnäärmevähk ning eesnäärme healoomuline suurenemine ja sellest tulenevad kusemishäired kimbutavad 70% mehi.

"Mehi, kellel pole keskikka jõudes oma keskosaga probleeme, on väga vähe. Uuringud näitavad, et 40%-l üle 50aastastel meestel esineb olulisi elukvaliteeti mõjutavaid kusemishäireid. Peale nende ka seksuaalhäired, kiilaspäisus, anatoomilised mured," lausub Tartu ülikooli androloog Margus Punab. Eesnäärmehaigused on Eesti meeste kroonilise haigestumise põhjusena laialt levinud.

Üks meeste kehva tervise põhjuseid on see, et meestearst ei tööta igas maakonnas. Et mehed jõuaksid õigel ajal arsti juurde, andis vähiliit Tartu Ülikooli kliinikumile üle "Jõulutunneli" annetuste eest ostetud liikuva diagnoosibussi, mis Margus Punabi kinnitusel aitab androloogi teenuse viia meestele lähemale. Eesnäärmebussis on ultraheliaparaat eesnäärme uuringuteks, kehaanalüsaator, millega saab mõõta kliendi kaalu, pikkust, lihasmassi, rasvaprotsenti, bioloogilist vanust ning muid spetsiifilisi näitajaid, samuti uriinivoolu mõõtmise aparaat, analüsaator ja palju muud. Punabi kinnitusel on kabineti varustus täpselt samasugune, nagu see on ka Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku Tallinna ja Pärnu filiaalis.

Liikuvate diagnoosikabinettide esimene väljasõit tuleb plaanide kohaselt augustis, eesnäärmebuss jõuab Punabi kinnitusel kõigepealt Põlvasse ja Võrru.

Millal peaks mees minema meestearsti juurde? Punab rõhutab, et eesnäärmevähk areneb välja väga pikka aega ning seetõttu on oluline meestel arsti juurde minna ka ilma kaebusteta. "Kindlasti peaks end uurima mehed alates 50. eluaastast. Kui lähisugulastel on aga diagnoositud eesnäärme- või rinnavähki, siis peaks end uurima juba alates 40 eluaastast," märgib ta. Kui eesnäärmevähi diagnoos saada õigel ajal, saab selle tõvega elada nagu iga teisegi kroonilise haigusega. "Kui õige aja maha magame, ei ela mees tõenäoliselt üle viie aasta," rõhutab androloog.

Kindlasti peab arstiga nõu pidama ka siis, kui alakehas on pidev ebamugavustunne või valud või kui on kusemishäireid.

Jaga artiklit

11 kommentaari

E
Eesnääre  /   09:58, 20. juuli 2016
Piisaks, kui saaks perearstikeskuses korra aastas PSA proovi teha, aga ka seda ei saa alati, üritasin kolm aastat tagasi Sakus PSA vereproovi teha, öeldi, et kuna olete kindlustamata, st. välismaal elav inimene, siis see on liiga keeruline, minge ikka oma elukohariigi arsti juurde, kuigi neil on kodulehel kirjas, et ravikindlustuseta inimene maksab ise teenuse eest ja seda ma olin ka valmis tegema. Läksin aasta hiljem siis oma "koduriigi" arsti juurde ja mis selgus, eriti agressiivne kasvaja, mis oli praktiliselt paari aastaga arenenud, ilma mingite sümptomiteta, sest 2010 aastal olid kõik proovid veel korras, jääb vaid üle oletada, mis oleks olnud, kui oleks aasta varem saanud selle info. Ei taha siin kedagi süüdistada, vaid hoiatada eesti mehi, ärge jääge lootma mingile "eesnäärme" bussile, kuigi ka sellest saab kindlasti kasu olema, vaid kindlasti korra aastas PSA proov, kui olete üle 50-ne, kasvõi tasulises, eesnäärme kasvaja on väga salakaval ja samas, õigeaegsel avastamisel on prognoos väga hea.
N
nii hea kohe  /   14:55, 19. juuli 2016
juba kuus meest bussi oodates surnud vastavalt riigi plaanidele ... saab kokkuhoitud rahadega pigi-sõjaväelastele kasarmuid ehitada.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis