(PantherMedia / Scanpix)

Tööinspektsioon kontrollis kaubanduskeskuste väikepoodide ja esinduste töötingimusi. Külastati 59 kauplust, märgiti 86 rikkumist ning nendest 16 kohta tehti tööandjale ettekirjutus.

Kaubanduskeskustes asuvate väikepoodide ja esinduste kontrolli ajendasid läbi viima mitmed vihjed Tööinspektsioonile, et töötajatel ei lubata istuda isegi siis, kui poes pole kliente.  Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul peitub aga tööga seotud haiguste üks põhjusi just pikalt püstijalu töötamises. „Pikk puhkepausideta töö, sundasend ja pidev seismine koormab enim jalgu ja selga. Kontrollisime, kas töötajad saavad töökohal istuda ja teha puhkepause,“ ütles ta. „Tuletame ka töötajatele meelde, et kui töö nõuab pikalt seismist, valige endale sobivad jalanõud, mis jalgu toetaksid. Kõrged kontsakingad või vastupidi, madala tallaga kingad pole mõistlik valik, kui peate kaheksa tundi valdavalt seistes töötama,“ pani Maripuu südamele.

Sihtkontroll näitas, et üldiselt saavad kaupluste klienditeenindajad puhkepause võtta. Istumisvõimalus puudus kaheksas kontrollitud kaupluses. Tervelt 78% väikekaupluste töötajatest ei olnud aga käinud tervisekontrollis. Samas kurtsid üle poole töötajaist valusid seljas, jalgades ning ka kätes. 

Tööinspektsioon soovitab kaubanduskeskuste väikekaupluste tööandjatel hinnata riske ning arvestada pidevast püsti seistes töötamisest tekkivaid terviseriske. Liigkoormuse vältimiseks tuleks hoida vahetused kaheksatunnistena. Töötajatel tuleb võimaldada võtta puhkepause ka tihedatel tööperioodidel. Samuti tuleb korraldada töötajate tervisekontroll ning järgida töötervishoiuarsti tehtud soovitusi.

Sihtkontrolli käigus külastati juhuvalikuga valitud kauplusi Harjumaal, Idu-Virumaal, Pärnumaal ning Tartumaal.

Jaga artiklit

2 kommentaari

H
heh  /   10:08, 28. dets 2016
Aga ostukeskuste butiikide valguslahendused? Kuidas need mõjuvad silmanägemisele? Tallinnas on ostukeskusi kus butiigi müüjal on keelatud butiiki sulgeda näiteks WC-sse minekuks. See tähendab, et ostukeskuse juhtkond keelab butiigi sulgemise ka müüja füsioloogiliste vajaduste rahuldamiseks, rääkimata muidu pausideks. Omavolilise sulgemise puhuks on kehtestatud rahalised trahvid. Kas Tööinspektsioonil oli keelatud seda teemat puudutada? Märgin veel ära näiteks helilise saastatuse st näiteks kui ostukeskuses esineb mingi bänd mõne ürituse raames siis Eesti bändiesinemistele omane helitugevuse põhjakeeramine (andetuse varjamise eesmärgil) peksab ajud segamini kontserdipaigale kõige lähemale jäävate butiikide personalil. Kellegile kaevata pole mõtet sest ostukeskuse juhtkond võib pidada sellist kaebust aluseks lepingu mittepikendamisel...
A
ab  /   10:06, 28. dets 2016
kaablimüüjad võiks inspektioonile lühemaid traate müüa! Maalased kasutavad ammu juba lühemaid!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis