Meeled

Miks mõni laul kummitama hakkab? (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. märts 2017, 17:44
 PantherMedia / Scanpix
Meeldib või mitte, meie aju haarab kinni viisidest, millel on kindlad tunnused, mida me kuuleme sageli või kuulsime hiljuti. Mida tuttavam laul, seda tõenäolisem on, et see hakkab meid kummitama. Veebileht LiveScience on erinevatest teadusuuringutest leidnud põhjused, miks mõni laul vahel ärritavalt kauaks peas ketrama jääb.

Üks uuring, mis viidi läbi aastatel 2010-2013, võrdles poplaulukesi, mida peeti kummitavateks nende lauludega, mis olid küll sama populaarsed, kuid mille kohta ei öeldud, et need inimeste peas mängima oleksid hakanud. Uuringu kohaselt oli kõige suurem "kummitus" Lady Gaga, lauludega nagu "Bad Romance", "Alejandro" ja "Poker Face". Teadlane Kelly Jakubowski, kes lauludega töötas, räägib: "Kuulasin päris paljusid laule ja nii mõnigi neist jäi mulle pähe ketrama." Ta lisab omapoolse hinnanguna, et kõige hullem neist oli "Bad Romance".

Jakubowski ja tema kolleegid avastasid, et need meeldejäävad laulud on enamasti kiire tempoga. Sageli on nendes lauludes korduvad noodikäigud, äratuntavad rütmid ja helikõrgused. Neil on ka muusikalised käigud ja jooned, mis on omased Lääne muusikale, eriti alguskäigud, mis liiguvad noote pidi kõrgemale ja siis langevad. Sellised näited on "Sära, sära, väike täht" ja ansambli Maroon 5 kergesti kummitava jääv "Moves Like Jagger".

Kuid laulu meeldejäävusele aitab kaasa ka väike üllatusmoment. Uurijad leidsid, et teine tüüp kummitavaid laule on esimestele vastupidiselt eriliste rütmide või viisidega. Noodid, mis eri kõrguste vahel liiguvad või ebatavalised meloodiad jäävad meile samuti hästi meelde. Näiteks tõid teadlased laulud nagu "My Sharona" ansamblilt The Knack ja "Intergalactic" grupilt Beastie Boys.

Kellele jäävad laulud kergemini pähe mängima? On mõned inimesed, kelle vastuvõtlikkus meeldejäävatele viisidele on suurem, näiteks professionaalsed muusikud ise ja inimesed, kellel on kalduvus obsessiiv-kompulsiivsele häirele või mõnedele selle häire tunnustele. Olukorrad, kus laulud meid kummitama kipuvad, on need, kus teeme ise midagi rutiinset, nagu koristamine või jooksmine.

Kummitavad laulud tungivad ajju meie enda tahte vastaselt ja seega on neist raske lahti saada. Mida rohkem üritad laulu peast ära saada, seda kindlamalt see seal püsib, seega ei ole teadlikust vastutööst eriti kasu, pigem tuleks tähelepanu mujale viia. Samuti täheldasid teadlased, et meid kummitavad nii laulud, mis meile meeldivad, kui need, mis meile ei meeldi. Enamasti viitame aga "kummitamisest" rääkides lauludele, mis meile ei meeldi. Kui kummitama hakkab laul, mis on üks meie lemmikutest, siis pole meil selle vastu midagi ja ümiseme oma toimetusi tehes seda päris hea meelega.

2 KOMMENTAARI

m
M. 7. märts 2017, 19:47
Mind kummitab viimasel ajal (ja on ennegi kummitanud) A.Lamberti lugu "Another lonely night". Sellel on lihtne refrään, aga ei tea, miks just see mind kummitab pidevalt...
a
an 7. märts 2017, 18:26
Selle vastu aitab nätsu närimine.Minuti pärast ei mäletagi enam.et midagi kummitas.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee