"Magustatud jookide maksustamine ülekaalulisuse vähendamisele aga kaasa ei aita," on veendunud Toiduliidu juht Sirje Potisepp. (TONI LĆ„Ć„NSALU)

Oleme hädas nagu muu maailmgi üha tõusva ülekaalulisuse ning rasvumisega, kuid täna valitsuse poolt pakutavad lahendused seda pidurdada ei aita, ütles toiduliidu juht Sirje Potisepp tänasel 2. tasakaalustatud toitumise konverentsil.

„Toitumisest ja toidust räägitakse aasta-aastalt aina enam - mitte ainult sõbrannaga kohvikulaua taga või arstikabinetis, vaid ka riigi tasandil. Ühelt poolt on see positiivne, sest inimeste teadlikkus toitumist puudutavates küsimustes on endiselt väga vastuoluline,“ ütles Potisepp. „Täna riigikogus viimasel lugemisel olevate magustatud jookide maksustamine ülekaalulisuse vähendamisele aga kaasa ei aita.“

Potisepa sõnul on toiduliit viimase kahe aasta jooksul sadu ja sadu kordi väljendanud muret toiduainete ja jookide maksustamise osas, sest teiste riikide kogemus on näidanud, et maksustamine ei aita vähendada ülekaalu. Soomes näiteks on nn magusamaks kehtinud juba 1940. aastast.

„Kas Soomes on ülekaal vähenenud? Ei ole – pigem vastupidi. Avalikkuse hoiakutega manipuleerimiseks on valitsus viidanud mitmetele uuringutele, kus maksustamise tulemusel on vähenenud maksustatud toodete ostmine, kuid miskipärast ei taheta avalikult tunnistada, et samal ajal on suurenenud teiste, mitte maksustatud magusate toodete tarbimine ning piiriülene kaubandus ja uuringuid, mis tõestaksid mõju tervisenäitajatele, lihtsalt pole. Seega – tegemist on valitsuse mugavusmaksuga, et näidata probleemiga tegelemist ja koguda riigieelarvesse lisaraha, mida ei kasutata isegi mitte sihtotstarbeliselt toitumisalase teadlikkuse tõstmiseks või liikumise populariseerimiseks.“

Jaga artiklit

31 kommentaari

S
See, milles keegi VEENDUNUD on, on tema oma asi.  /   14:19, 15. sept 2017
tähtsad on FAKTID. Ja need (uuringute tulemused - http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(17)35685-8/abstract) ütlevad, et SUHKRU ÜLELIIGNE TARBIMINE SUURENDAB ÜLEKAALULISUST ja kõike sellega kaasnevat! Maksud aga loomulikult aitavad reguleerida; miks meil muidu nt alkohol või fossiilkütused maksu all on?
J
Jamajutt! ÕIGE suhkrumaks aitab ikka küll.  /   14:14, 15. sept 2017
Britid nt viivad suhkrumaksu järgmisel aastal sisse.
Muideks, ka Sirje Potissepal soovitan tutvuda Robert Lustigi enda poolt välja uurituga:
https://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis