(PantherMedia / Scanpix)

Ligi veerand (23%) erakorralisena diagnoositud vähiga patsientidest on oma perearsti juures eelnevalt käinud vähemalt kolm korda, ilmneb Ühendkuningriikides läbi viidud uuringust. Tõsi, mõnel juhul oli tegemist selliste kasvajatega, mida ongi raske märgata nagu müeloom või kopsuvähk.

Erakorralisena diagnoositud vähijuhud on enamasti hilisemas staadiumis ja halvema prognoosiga kui plaanilise töö käigus diagnoositud kasvajad. Ühendkuningriigis analüüsiti erakorralisena diagnoositud vähijuhte, et saada aru, kuidas need lood juhtuvad ja kes on need patsiendid, kelle vähidiagnoosid hilinevad, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Uuringus aalüüsiti 4647 vähiga patsiendi andmeid, kellel oli 18 eri tüüpi kasvajad. Leiti, et kolmandik (29%) diagnoosi saanutest ei olnud oma sümptomitega eelnevalt arsti juures käinud. Kõige suurem osakaal perearsti juures mitte käinuid oli ajuvähiga patsientide hulgas (46%), kõige väiksem mesotelioomiga patsientide hulgas (13%).

Varem perearsti vastuvõtul mitte käinud olid sagedamini mehed, eakad ja sotsiaalmajanduslikult viletsama taustaga. Neil oli suur hulk erinevaid emotsionaalseid, tervislikke ja muid barjääre, mis takistasid neid arsti poole pöördumast. 

Ligi veerand (23%) erakorralisena diagnoositud vähiga patsientidest aga olid oma perearsti juures käinud vähemalt kolm korda. Mõnel juhul oli tegemist selliste kasvajatega, mida ongi raske märgata, nagu müeloom või kopsuvähk.

Mõned patsiendid olid noored, mistõttu ei pruukinud arst pidada vähidiagnoosi väga tõenäoliseks, ja mõnel patsiendil olid ebaharilikud sümptomid. 

Korduvalt perearsti juures käinute hulgas oli ka rohkem etnilistesse vähemustesse kuuluvaid inimesi. Kõige enam oli korduvalt perearsti juures käinute hulgas leukeemiadiagnoosi saanud patsiente. 

Uuringu autorid järeldavad, et kuigi tavateadvuses on hilisstaadiumis erakorralisena diagnoositud kasvaja korral tegemist perearsti tegemata tööga, on erakorralise diagnoosi põhjused mitmetahulised. Kolmandikul juhtudest ei ole patsiendid eelnevalt perearsti juures isegi käinud.

Nad soovitavad elanikkonda teavitada ohumärkidest, et kasvajaid varem ära tunda, samuti peavad nad vajalikuks, et perearstidel oleks ligipääs vajalikele uuringutele ja korrektsetele edasisuunamise viisidele. 

Viimase viie aasta jooksul on Ühendkuningriigis erakorralisena diagnoositud vähijuhtude osakaal langenud 25%-lt 20%-ni. 

Jaga artiklit

25 kommentaari

H
hoolimatus  /   20:57, 19. juuni 2017
Perearst ei teinud pikaajalise haiguse ja köha puhul isegi vereanalüüsi ega kopsuröntgenit ega mitte mingit diagnostikat, kopsuvähk avastati alles siis, kui inimene enam köhahoogude vahel hingata ei saanud ja erakorraline arst tegi vereanalüüside põhjal kohe kindlaks vähi olemasolu, selline perearst tuleb kohtusse kaevata ja kahjutasu välja nõuda, sest on hoolimatu, vereanalüüside, röntgeni ja muude läbivaatuste tegemine ei ole midagi ulmelist, et perearst nendele ligi ei saaks, järelikult ükskõikne ja hoolimatu.
T
to: H  /   16:57, 17. juuni 2017
Jutt pole polikliiniku seina peal olevast hinnakirjast! PERH-is on tasuline visiit 75 euri, ja mida te loodate selle eest saada? Olin lihtsameelne, ja sain valusad vitsad!!! Kui sulle opp lõpuks ära tehaksegi, siis edasine on sinu enda asi - haav võib rahulikult mädaneda ka haiglas olles. 3 nädalat ei vaadanud seda ükski arst, ka opereerinud kirurg muidugi. Noorukesed õed vaid kord päevas. Tagajärjeks uus opp ja raske järelravi. Keegi ei vastuta, ja kaevata (mis seegi tagantjärele aitaks) pole kuskile - kõik ju omavahel head tuttavad ja kolleegid. Ning haigla salapärasesse infosüsteemi (mida patsiendid kunagi ei näe!) ilmub suure tõenäosusega sind "iseloomustav" sissekanne. Teistele arstidele hoiatuseks!

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis