Täna möllab viimaste aastate üks tugevamaid magnettorme, mille klassifikatsiooniks on Kp8, kinnitab Tallinna tehnikaülikooli teadlane Tarmo Koppel.

Magnettormide intensiivsust ehk Maa magnetvälja häiritust hinnatakse kümnepallisel skaalal nullist kuni üheksani. Tänase tormi indeks on 8.

Magnettorm avaldab uuringute põhjal mõju enim haigetele ja vanematele inimestele. Tugevad magnettormid võivad mõju avaldada ka tervetele inimestele, tekitades südame ja veresoonte stressi.

Magnettormi enim kogetud sümptomiteks on väsimus ning päevane uimasus ja unisus. Samuti kurdetakse unehäirete, keskendumisraskuste, seletamatult kehva meeleolu ja ärevuse üle ning ärritutakse kergesti. Võib esineda ka peavalu.

Võta täna rahulikult!

Magnettormi päevadel on südamehaiguste riskiga inimestel soovitatav võtta päev rahulikult, hoiduda liigsest vaimsest või füüsilisest pingutusest ning tavapärasest enam puhata.

Elektromagnetväljade, sealhulgas magnettormide inimmõjude uurimisega tegeletakse Tallinna tehnikaülikooli töökeskkonna uurimisrühmas Tarmo Koppeli eestvedamisel. Uurimisrühm on välja töötanud ka ainulaadse meetodi, kuidas hinnata inimese tundlikkust magnetvälja suhtes. Tarmo Koppeli uuringute põhjal pole kõik inimesed magnettormide suhtes tundlikud, kuid kuni kolmandik elanikkonnast võib Maa magnetvälja muutustele reageerida. Kõige suurem mõju arvatakse olevat magnetvälja kiiretel muutustel.

Tormi tekitas Päikese krooni purse

Praeguse magnettormi põhjuseks on Päikese suurenenud aktiivsus. Septembri alguses pildistas NASA päikeseobservatoorium SDO Päikese krooni hõredamaid kohte ehk auke, mille kaudu pääsevad kosmilisse ruumi laetud osakesed. Samuti saadab meie täht praegu välja ka eredaid loiteid, mis samuti laetud osakesi vallandavad.

Maani jõudes tekitavad need lühiajalisi kõrvalekaldeid meie planeedi magnetväljas.

USA ilmateenistus hindab praegust tormi oma hoiatuste viiepallisel-skaalal kolme palliga ehk tugevaks. Seetõttu on välja antud oranž hoiatus. Torm võib häirida GPS-signaale ja raadiosidet. Asja meeldivam külg on see, et tugev päikesetuul toob inimeste rõõmuks kaasa ka virmalised.

Kosmoseilma-huvilised saavad tormihoiatusi jälgida USA riikliku ilmateenistuse kodulehelt.

Jaga artiklit

31 kommentaari

H
huvitav  /   14:18, 9. sept 2017
kuidas apollo meeskond suutis läbida Van Alleni kiirgusvöö ja elusalt tagasi tulla.Kiirguse eest kaitsmiseks oleks kulunud selline kogus tina,et ükski kandetrakett poleks suutnud sellist raskust üles tõsta?Maa orbiidil liikuvad kosmonaudid näevad juba 500 km kõrgusel kosmoselaevas toimuvad sähvatusi,mis näitab radioaktiivset kiirgust.Seal hakkab kaduma Maa magnetvälja kaitse.
O
oli eile juba tegelt  /   00:55, 9. sept 2017
aga mõjub ainult heliotsentrikutele

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis