PSA testi soovitatakse kord aastas teha kõigil meestel alates 50-ndast eluaastast. (PantherMedia / Scanpix)

„Eesnäärmevähk on kõikjal Euroopas enim diagnoositud kasvaja meestel. Igal aastal diagnoositakse Eestis üle 1000 uue eesnäärmevähi juhtumi, neist 3-5% puhul avastatakse eesnäärmevähk kaugele arenenud staadiumis,“ nendib Ida-Tallinna Keskhaigla uroloogiakeskuse juhataja ja Eesti Uroloogide Seltsi liige dr Martin Kivi tänasel ülemaailmsel eesnäärmevähi päeval.

„Kuna eesnäärmevähi näol on alguses üldjuhul tegemist asümptomaatilise haigusega, siis ongi teavituspäeva eesmärk meestele meelde tuletada, et nad külastaksid arsti regulaarselt ning laseksid aegajalt oma tervist kontrollida ka juhul, kui miski väga konkreetselt vaevusi ei põhjusta. See võimaldaks eesnäärmevähki avastada varem,“ tuletab dr Martin Kivi meelde.

Vereproovi ehk PSA-testi abil on võimalik identifitseerida mehi kellel haigestumise risk eesnäärmevähki on kõrgem ja suunata neid täiendavateks uuringuteks uroloogi juurde. PSA-testi saab paluda oma perearstilt, see oleks soovitav ära teha kõigil üle 50-aastastel meestel ning olenevalt testi tulemustest otsustab raviarst, kui sageli seda korrata. Eesnäärmevähi riskigruppi kuuluvadki eelkõige 50nda eluaasta ületanud mehed. Samuti on riskifaktoriks geneetiline eelsoodumus ja tervisele tasuks erilist tähelepanu pöörata neil meestel, kellel on suguvõsas eesnäärmevähk diagnoositud.

Kuigi eesnäärmevähki haigestumine näitab kasvutendentsi, mis dr Kivi sõnul on seotud nii meeste keskmise eluea tõusuga kui sellega, et mehi lihtsalt uuritakse täna rohkem, on sellele vastukaaluks ka eesnäärmevähi ravis toimunud murrangulised arengud. „Arenenud on nii kirurgia kui kiiritusravi meetodid, madala progressiooniriskiga eesnäärmevähiga patsiente jälgitakse aktiivselt,“ märgib dr Kivi. „Täna on meil võimalik valida erinevate ravimite ja ravimeetodite vahel, mis on suutelised muutma haiguse kulgu isegi metastaatilise ehk kaugele arenenud vähi juhtudel. Uute ravimite puhul saame rääkida palju pikemast elumusest ning kindlasti paremast elukvaliteedist patsiendi jaoks.“

Dr Kivi sõnul töötavad Eestis ka arstid pidevalt selle nimel, et parim võimalik ravi oleks meie patsientidele kättesaadav vähemalt teiste Euroopa riikidega võrdsel tasemel. Viimastel aastatel on uute ravimite kättesaadavus Eestis paranenud just kaugele arenenud eesnäärmevähi diagnoosiga meeste jaoks. 

Tänase üleeuroopalise eesnäärmevähi päeva eesmärgiks on tõsta ühiskonna teadlikkust sellest eriti algstaadiumis sümptomiteta ligihiilivast haigusest ning kutsuda mehi üles oma eesnäärme tervise eest hoolt kandma. Ühtlasi juhitakse päevaga tähelepanu asjaolule, et sugugi kõigis Euroopa riikides ei ole kaasaegne eesnäärmevähi ravi võrdselt ja kõigile kättesaadav, sealhulgas ka Eestis.

Tänase eesnäärmevähi päeva üheks põhiteemaks ongi uue põlvkonna ravimite kättesaadavus, mis mitmetes Euroopa riikides on piiratud ning seda küsimust kogunevad spetsialistid arutama ka Euroopa Parlamenti. 

Jaga artiklit

17 kommentaari

T
tegelikult  /   20:19, 27. sept 2017
peavad ka mehed alates 25 aastaselt käima uroloogi juures kontrollis.Nõnda nagu naised käivad günekoloogi juures uuringutel,soovitatakse just selles vanuses meestel ka käia kontrollis ja häbeneda pole küll midagi.Jah,tõsi ta on,et mõningad uuringud on valusad aga hullu pole midagi .Igal juhul tasub seda teha,kindluse mõttes!
V
Vanamees  /   18:37, 27. sept 2017
Nonii, kommentaar läks modereerimisele..., eks näis..., tõele on vist valus näkku vaadata.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis