Terviseuudised

Tõestatud! Alkohol kahjustab DNA-d (7)

Toimetas Silja Paavle, 9. veebruar 2018, 17:05
 PantherMedia/Scanpix
Nüüd on loomkatsest hiirtega väga selged tõendid, et alkohol, õigemini selle laguprodukt atseetaldehüüd kahjustab otseselt DNA-d.

Alkoholi liigtarvitamist on seostatud vähemalt seitsme vähipaikme (suuõõne-, neelu-, kõri-, söögitoru-, maksa-, soole- ja rinnavähk) suurenenud riskiga. Nüüd on loomkatsest hiirtega väga selged tõendid, et alkohol, õigemini selle laguprodukt atseetaldehüüd kahjustab otseselt DNA-d, kirjutab meditsiiniportaal Med24.

Hiirtele anti lahjendatud etanooli ja seejärel uuriti nende luuüdi tüvirakke: tehti kromosoomide analüüs ja DNA sekveneerimine, et hinnata geneetilisi kahjustusi. Leiti, et atseetaldehüüd võib kaheahelalisse DNA-sse tekitada murdumiskohti ja seda püsivalt muuta. Osad DNA lõigud kustutati, osad olid kahjustatud ning osad olid teise kohta tõstetud ja reorganiseeritud.

Kui normaalselt lagundatakse atseetaldehüüd organismis atsetaadiks, siis katsed tehti atseetaldehüüdi dehüdrogenaas-2 (ALDH2) defitsiitsete hiirtega. ALDH2-defitsiitsetel hiirtel oli DNA kahjustusi neli korda enam kui normaalsetel hiirtel. Paljudel inimestel Aasias on ALDH2 geeni mutatsioon ja nad ei suuda atseetaldehüüdi normaalsel kiirusel metaboliseerida. On teada, et selle mutatsiooni kandjatel esineb suurem risk söögitoruvähki haigestumiseks.

Kahjustatud DNA-ga toimetulemiseks on organismis erinevad kaitsemehhanismid, kuid need ei tööta alati täiuslikult ja sedasi saab alkohol provotseerida vähi teket ka ilma geneetilise eelsoodumuseta isikutel. 

Samal teemal

22. veebruar 2018, 10:25
Viis aastat pärast antibeebipillide tarvitamist ohustab naist rinnavähk
12. veebruar 2018, 15:00
Spargel, kanaliha ja mereannid võivad soodustada rinnavähi levikut
9. veebruar 2018, 10:57
E-sigarettide suitsetamine võib põhjustada hingamisteede haigusi ja vähki
29. jaanuar 2018, 15:00
MEESTELE: üks lihtne tegevus, mis aitab sperma kvaliteeti parandada

7 KOMMENTAARI

s
seepärast 10. veebruar 2018, 20:20
siis sünnibki viimasel ajal karjakaupa selliseid, kellele paar rehkendust kodutööna ära teha ilmselgelt üle jõu hakkab käima. Eks need õhtused "lõõgastuspokaalid" hakkavad mõju avaldama. Ei-ei, mis te nüüd, see pole mingi alkoholism.
v
Vahet pole (ei ole alkohoolik) 10. veebruar 2018, 16:48
Aga mina hoopis ootan kuna avaldatakse ka see info, et narkootikumid mõjuvad väga laastavalt inimDNA-le. Ka kanep kuulub siia alla - rumalad muidu aru...
(loe edasi)
Loe kõiki (7)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee