(PantherMedia/Scanpix)

Nüüd on loomkatsest hiirtega väga selged tõendid, et alkohol, õigemini selle laguprodukt atseetaldehüüd kahjustab otseselt DNA-d.

Alkoholi liigtarvitamist on seostatud vähemalt seitsme vähipaikme (suuõõne-, neelu-, kõri-, söögitoru-, maksa-, soole- ja rinnavähk) suurenenud riskiga. Nüüd on loomkatsest hiirtega väga selged tõendid, et alkohol, õigemini selle laguprodukt atseetaldehüüd kahjustab otseselt DNA-d, kirjutab meditsiiniportaal Med24.

Hiirtele anti lahjendatud etanooli ja seejärel uuriti nende luuüdi tüvirakke: tehti kromosoomide analüüs ja DNA sekveneerimine, et hinnata geneetilisi kahjustusi. Leiti, et atseetaldehüüd võib kaheahelalisse DNA-sse tekitada murdumiskohti ja seda püsivalt muuta. Osad DNA lõigud kustutati, osad olid kahjustatud ning osad olid teise kohta tõstetud ja reorganiseeritud.

Kui normaalselt lagundatakse atseetaldehüüd organismis atsetaadiks, siis katsed tehti atseetaldehüüdi dehüdrogenaas-2 (ALDH2) defitsiitsete hiirtega. ALDH2-defitsiitsetel hiirtel oli DNA kahjustusi neli korda enam kui normaalsetel hiirtel. Paljudel inimestel Aasias on ALDH2 geeni mutatsioon ja nad ei suuda atseetaldehüüdi normaalsel kiirusel metaboliseerida. On teada, et selle mutatsiooni kandjatel esineb suurem risk söögitoruvähki haigestumiseks.

Kahjustatud DNA-ga toimetulemiseks on organismis erinevad kaitsemehhanismid, kuid need ei tööta alati täiuslikult ja sedasi saab alkohol provotseerida vähi teket ka ilma geneetilise eelsoodumuseta isikutel. 

Jaga artiklit

7 kommentaari

S
seepärast  /   20:20, 10. veebr 2018
siis sünnibki viimasel ajal karjakaupa selliseid, kellele paar rehkendust kodutööna ära teha ilmselgelt üle jõu hakkab käima. Eks need õhtused "lõõgastuspokaalid" hakkavad mõju avaldama. Ei-ei, mis te nüüd, see pole mingi alkoholism.
V
Vahet pole (ei ole alkohoolik)  /   16:48, 10. veebr 2018
Aga mina hoopis ootan kuna avaldatakse ka see info, et narkootikumid mõjuvad väga laastavalt inimDNA-le. Ka kanep kuulub siia alla - rumalad muidu aru ei saa kui pole kõik info avaldatud! Üldse on naiivne arvata, et kõik põlevainete jäägid mis tahmaosakestega sisse tõmmatakse on kuskiltotsast kasulikud. Sama ka kõigi igapäevaelus tegelikult mürkidega mida tänased generatsioonid kiites omale veeni süstivad. Inimene ei ole loodud tarbima neid aineid ja kui ta seda teeb, ta ise hävitab end

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis