(PantherMedia/Scanpix)

Lasteaedades võib  tavamenüü kõrval pakkuda tasakaalustatud ja täisväärtuslikku veganimenüüd, kuid see eeldab lapsevanema ja lasteaia tihedat koostööd ja erikokkulepet, leidsid terviseameti ja sotsiaalministeeriumi spetsialistid oma vastuses Vegan Seltsi pöördumisele. 

Veganimenüü pakkumisel tuleb arvestada, et  loomsete valkude asendamisel taimsete valkudega peab lapse valkude keskmine ööpäevane vajadus olema kaetud. Mikrotoitainete saamise tagamiseks võib veganimenüüs kasutada rikastatud toiduaineid. Nii nagu tavamenüü puhul, peab ka kahenädala veganimenüü olema kooskõlas kehtivate tervisekaitsenõuetega.

Lapsevanem, kes soovib oma lapsele lasteaias veganimenüüd, peab kirjalikult kinnitama, et on teadlik veganitoitlustamise mudeliga kaasnevatest riskidest.  Samuti tuleb lapsevanemal kinnitada pakutava veganimenüü sobivus ja võimaliku toidukulu suurenemise kompenseerimise nõusolek. 

Terviseamet tuletab meelde ja tugineb oma soovitustes Eesti lastearstide seisukohale, mille alusel Eesti kliima tingimustes veganlus lastele ei sobi. Seepärast rõhutatakse, et täistaimetoitlus eeldab individuaalset lähenemist ning väga tihedat koostööd lapsevanema, toitlustaja ja tervishoiutöötaja vahel, mis on raskesti rakendatav institutsionaalsel toitlustamisel.

Jaga artiklit

8 kommentaari

J
jok  /   07:20, 17. veebr 2018
miks mitte lasteaias valmistada toitu eraldi harilikele ja erilistele lastele. Tuleb lihtsalt palgata teine kokk kõrvale, hoida kõik toiduained lahus, muretseda eraldi toiduained ja asi lahendatud. Loomulikult peavad eriliste laste vanemad tooma erilise toidu toorained ise igal hommikul kohale ja tasuma selle kõige eest eraldi. Tasuta eriteenindust pole vaja panna üldkoka kohustuste hulka. See ei olegi nii lihtne , eeldab vastutust ja võib rikkumise korral ka karistust.
U
UK-st  /   13:44, 16. veebr 2018
Inglismaal võidakse lapsevanemad vastutusele võtta, kes oma kasvava väiklapse puht veganlusega ära on näljutanud. Taimne toit on üldiselt küll kasulik, kuid kasvueas ei tohi mingil juhul keelata lastele piimatooteid ning muna. Lihast võib sel juhul loobuda.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis