Paide Arvamusfestival (Teet Malsroos)

Poliitik Marek Strandberg kirjutab enda Facebooki lehel, et eestlaste seas populaarne geenivaramu on jäle ettevõtmine, mis seab ohtu inimeste isikuandmed.

"STOPP!!! Lõpetage geenivaramusse oma andmete edastamine. KOHE!
Tegemist on kahjuks üsna jäleda ettevõtmisega, mis puudutab teie isikuandmeid. Noh, see pole just samasuur skandaal nagu kui FB oma aga tegu on paraja pasaga. Geenivaramu soovib teie andmeid müüma hakata ja teil kaob õigus oma andmetele," kirjutab Stranberg sütitavalt.

"Seda kirjeldavad järgmised punktid lepingus, milelle te hakkate alla kirjutama, kui tahate osaleda ses suurejoonelises väljakuulutatud projektis.
Ahnus ei anna häbeneda."

Strandberg räägib, mis teda geenivaramu juures nii skeptiliseks muutis.

"Teie isikuandmeid tahab Tartu Ülikool endale. Tegelikult ka?
Kunagi rääkisin Andres Metspalule, et geenivaramu võiks viia tulundusühistu alusele, kus tulusaajaks oleksid ka geeniproovi andjad. See plaan jäi katki. Huvipuudus. Nüüd saan aru miks," mõtiskleb mees.

Mees toob välja geenivaramu lepingus olevad punktid, mille doonoriks minevad inimesed koos geeniandmetega edastavad.

"4) Ma ei või nõuda koeproovi andmise, terviseseisundi kirjelduse või sugupuu koostamise, uurimise ja uurimistulemuste kasutamise eest tasu. Olen teadlik asjaolust, et minu koeproovil võib olla mõningane kommertsväärtus ning teadus- ja arendusasutused ja äriühingud võivad saada andmeid anonüümsete geenidoonorite kohta. Koeproovi, terviseseisundi kirjelduse, teiste isikuandmete ning sugupuu omandiõigus läheb üle geenivaramu vastutavale töötlejale Tartu Ülikoolile.

6) Mul on õigus teada enda geeniandmeid ja teisi minu kohta geenivaramus hoitavaid andmeid, välja arvatud sugupuud."

Kuuenda punkti kohta kirjutas Strandberg postituse kommentaariumis, et see ei ole väliste tunnuste järgi hea teadus.

Jaga artiklit

149 kommentaari

W
William Tell  /   11:38, 28. märts 2018
Lugesin artikli läbi, aga ei leidnud ühtegi kohta ja mõjuvat põhjust miks ei tohiks geenivaramusse doonoriks minna. Minu verega tehakse palju ja kallist tööd tasuta ära ja ma ei pea kuskile selle eest maksma sentigi. Tulevikus töötatakse ehk isegi siis kasvõi nende edasimüüdud andmete põhjal vähi vastu vaktsiini välja vms surmahaiguse vastu rohi. Ei saa ainult sellepärast nii väiklane olla, et keegi teeb palju tööd ja ei taha seda kahjumiga teha. Ma arvan et lisaks väärivad tublid geenivaramu tegelased selle eest korralikku rahalist preemiat. Ärgem olgem väiklased..parem soovime parem tuult tiibadesse. Tunnete seda koheselt, et teid ei kammitse ahnus ja väiklus.
  /   21:20, 27. märts 2018
Saan Strandbergi murest aru, kuid ennast ei hirmuta. Kindlasti tahan liituda geenivaramuga !

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis