Õietolm on allergikute igakevadine „nuhtlus“, oma panuse ärritusnähtude tekkeks annavad ka tolmused linnatänavad. (ALDO LUUD)

Kui kevaditi vaevab nohu, on võimalik, et tegemist pole viirusliku nohu vaid hoopis kevadise õietolmuallergiaga.

Õietolmuallergia avaldub kõige sagedamini pollinoosina ehk heinapalavikuna ning õietolmule võivad reageerida nii silmad, nina kui ka bronhid. Ärritusnähte võib põhjustada ka tänavatel lenduv tolm. Allergiast annavad kõige sagedamini märku aevastamine, vesine nohu, silmade sügelemine ja punetus.

Proviisor Kristiina Sepa sõnul on allergilise nohu korral vaja regulaarselt nina tolmust ja allergeenidest puhtaks loputada merevee, soolalahuse või füsioloogilise lahusega. Kui sellest pole abi, tuleb võtta antihistamiini. Allergilise nohu levinuim ravim ongi antihistamiin, mida leiab nii sissevõetava kui ka lokaalselt kasutatavana. Vesiste ja kipitavate silmade korral on abiks rahustavad, puhastavad ja silmi niisutavad silmatilgad. Kui antihistamiin pole piisavalt tõhus, on mõtet konsulteerida allergoloogiga ja teha uuringuid, et leida sobiv ravimeetod.

Ristallergia toiduainetega

Dermatoveneroloog Maie Jürisson selgitab Eesti Allergialiidu veebilehel, et õietolmuallergia korral võivad allergilisi vaevusi põhjustada ka mõned toiduained. Seda nimetatakse ristallergiaks. Näiteks ei saa õietolmuallergiaga inimesed süüa pähkleid, õunu, viinamarju, kiivit, porgandeid, paprikat, tomatit, sellerit, mandleid, kasemahla ega maitsetaimi (kaneel, köömned, piprad, sinep, ingver, kurkum, koriander). Probleeme võib tekkida ka kartuliga, mille söömine tekitab sügelust huultel ja suus, köhatamist, vesist nohu või löövet nahal ning mille koorimise tagajärjel võib välja lüüa lööve kätel ning tekkida pisaravool silmadest.

Suvine porgand ja varajane kartul põhjustavad kergemini allergiat kui ületalve seisnud viljad. Samuti on kindlaks tehtud, et õunasort „Gloster“ annab vähem allergiat kui „Granny Smith“ või „Golden Delicious“. Keetmisel ja külmutamisel väheneb juurviljade allergeensus, kuid mitte pähklite ja selleri oma.

Kuna praegu lisatakse leibadele mitmesuguseid seemneid, võiks arvestada sedagi, et kaseallergikud võivad olla ülitundlikud päevalille-, lina-, seesami- ja mooniseemnete suhtes.

Õhuseireveebis saab jälgida õietolmu taset

Taimede õietolmu sisaldust õhus on võimalik jälgida Eesti õhukvaliteedi juhtimissüsteemi kodulehel airviro.klab.ee ja Eesti Allergialiidu kodulehel www.allergialiit.ee/seire. Õietolmuseiret teeb keskkonnauuringute keskus viies linnas: Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis ja Kuressaares.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis