Apteeker
(PantherMedia/Scanpix)

Seoses ülemaailmse hüpertensioonipäevaga, mida tähistatakse 17. mail, pööravad ka Apotheka apteegid sel nädalal rohkem külastajate tähelepanu kõrgvererõhutõve ohtlikkusele ja vajadusele jälgida oma vererõhku.  

"Kõrgenenud vererõhk on südamehaiguste, ajuinsuldi ja neeruhaiguste peamine riskitegur. Kõigil soovijail avaneb paljudes Apotheka apteekides võimalus 14.–20. maini tasuta oma vererõhku mõõta – kõrgvererõhutõve korral on varajane sümptomite avastamine eriti oluline, sest see võimaldab ennetada haiguse väljakujunemist,“ sõnas Apotheka apteeker Kerli Valge.

Vererõhku peaksid kõik inimesed, vanusest hoolimata, kontrollima vähemalt iga kahe aasta tagant. Kui perekonnas on esinenud kõrgvererõhutõbe, infarkti või insulti või kui vererõhu näitajad on piiripealsed ehk 130–139/85–89mmHg, tuleb mõõta vererõhku vähemalt kord aastas,“ rääkis Valge. „Kõrge vererõhu korral ei teki alati kohe enesetundehäireid ega nähtavaid haigusilminguid, kuid süda ja veresooned kahjustuvad siiski. Kui kõrge vererõhk püsib kaua, muutuvad elundite kahjustused pöördumatuks,“ selgitas ta.

Kogu maailmas on rohkem kui 1,5 miljardit hüpertensiooni ehk kõrge vererõhu all kannatavat inimest. 2030. aastaks esineb kõrgvererõhktõbe 30% täiskasvanutel. Aastas diagnoositakse Eestis umbes 3000 infarkti, iga aastaga kasvab vererõhuhaigete hulk. Haigekassa andmetel diagnoositi Eestis 2012. aastal kõrgvererõhktõbi esimest korda 9307 inimesel. Eesti eakatel ulatub hüpertensiooni levimus üle 60%.

Lisaks vererõhu mõõtmisele toimuvad apteekides ka tooteesitlused – näiteks saab põhjalikumalt tutvuda Eesti teadlaste ja arstide loodud Südamesõber Tensia vitamiine, mineraale ja Lactobacillus plantarum Tensia piimhappebaktereid sisaldava toidulisandiga, millel on patenteeritud vererõhku langetav toime.

Millistes Apotheka apteekides vererõhku saab mõõta, näeb Apotheka leheküljelt siit. Vererõhu mõõtmiseks eraldi aega tingimata broneerida pole vaja. Samuti jagavad apteekrid nõu apteegis müügil olevate vererõhuaparaatide kohta ning õpetavad, kuidas tuleb kodus vererõhku mõõta.

Jaga artiklit

2 kommentaari

M
Mart  /   13:37, 14. mai 2018
Ja veelgi tähtsam on, et noortele inimestele antaks antidepressante kui nad on sõnakuulmatud või hüperaktiivsed.
  /   11:48, 14. mai 2018
Oh, milline jama jutt! Esiteks: meditsiin ja apteegid seda enam ei tea siiani kõrgvererõhu tõbe põhjuseid. Rohud on mõeldud vaid kõrgvererõhutõbe sümptomite vähendamiseks, mitte raviks sellest haigusest! Mida annab pidev mõõtmine? Mitte midagi head! Vaid lisab inimesele stressi! Olen selle tõbe põdeja alates aastast 1981 või nii. Ei mõõda seda kunagi ise sest see ei anna midagi põdejale! Kui annab siis vaid lisab stressi ja hirme! Mida need ingellikult helded apteegid kes isegi TASUTA ühel päeval mõõdavad vererõhku, soovivad sellega saavutada? Ravimite mille ravitegurid on nullilähedased, läbimüügi kasvu?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis