Ristsõnade lahendamine on lihtne viis, kuidas ajusid vormis hoida. (Vida Press)

Kui vanana end tunned? Aga kui vana oled tegelikult? Vastus võib olla näha ka sinu ajupildis.

Kui tunned end oma vanusest nooremana, võib see viidata, et su aju vananeb keskmisest aeglasemalt, vahendab Iltalehti värsket uuringut. 

Uuringus osales 68 inimest. 59-84-aastastelt uurimisalustelt küsiti, kui vanana nad end tunnevad ja kui vanad nad tegelikult on ning siis tehti ajupilt.

Uuringut juhatanud professor ütles, et end nooruslikult tundvatel inimestel olid ka nooremad ajud. 

See on esimene sellelaadne uuring, kus leiti seos subjektiivse vanuse  ja ajude vananemise vahel. Subjektiivne vanus tähendab seda, kui vanana inimene end ise tunneb.

Uuring tõi muu hulgas välja, et inimesed, kes tundsid end oma tegelikust vanusest nooremana, said paremini hakkama mäluharjutustega ja neil oli vähem meeleoluhäireid.

Ole nii vaimselt kui füüsiliselt aktiivne!

Miks osad inimesed tunnevad end nooremana? Uurijate arvates on üks võimalusi see, et nooruslikud inimesed elavad tõenäoliselt nii füüsiliselt kui vaimselt aktiivsemalt, mis parandab ka ajude tervist.

Kui tunned end vanemana kui tegelikult oled, tasub oma elustiil üle vaadata. Uurijad oletavad, et need, kes peavad end vanaks, võivad tunnetada aju vananemisprotsessi. Enese vanana tundmine võib vihjata ka raskematele probleemidele, näiteks varajasele dementsusele.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis