Alternatiivravi pooldavad sageli noored haritud naised. ()

Paljud vähihaiged kasutavad lisaks tõenduspõhisele meditsiinile ka alternatiivravi. Nemad loobuvad sagedamini ka teadusliku tõestatud ravi võimalustest. 

Ajakirjas JAMA Oncology avaldatud uuring põhineb 1,9 miljoni USA vähihaige andmetel, vahendab Duodecim. Patsientidel oli rinna-, eesnäärme-, kopsu- või soolevähk. Neile oli tehtud operatsioon või nad olid saanud keemia-, hormoon- või kiiritusravi. Kõigi ravi oli alustatud kiiresti pärast diagnoosi saamist. Uurimuses kasutati vaid nende patsientide andmeid, kelle vähk oli ravitav.

Uuringu tulemused näitasid, et need patsiendid, kes kasutasid ka alternatiivravi meetodeid, keeldusid sagedamini keemiaravist ja kiiritusravist kui need patsiendid, kes kasutasid ainult tõenduspõhist ravi. Kiiritusravist keeldusid peaaegu pooled ja keemiaravist iga kolmas alternatiivravi hindaja.

Uuring tõi välja, et need, kes lootsid alternatiivravile, surid viie aasta jooksul suurema tõenäosusega kui teised haiged. See juhtus tõenäoliselt seetõttu, et nad jätsid tõenduspõhise ravi unarusse.

Alternatiivravi pooldavad paljud noored haritud naised

Tendents on eriti murettekitav, sest alternatiivravi kasutasid enam noored jõukad ja haritud naised, kel oli ka hea tervisekindlustus.

Teema vajaks lisauuringuid, kuid arstidel on oluline juba nüüd seda tendentsi arvestada. On oluline veenda  altrenatiivravisse uskujaid, et nad raviksid vähki ka teaduslikult tõestatud meetoditega.

Ka Eestis pakutakse vähi raviks mitmesuguseid alternatiivseid võimalusi. Juulis algatas terviseamet menetluse ettevõtte suhtes, kes pakkus raha eest tõendamata mõjuga nn energoinformatsioonilist onkoloogilist ravi.

Terviseamet soovitab terviseprobleemide tekkimisel pöörduda oma perearsti poole ja nii kergete kui tõsiste tervisemurede korral alati eelistada tõenduspõhist ravi.

Jaga artiklit

8 kommentaari

J
jaa  /   23:35, 9. aug 2018
veel.. geenidevariantide puhul isegi on isegi ravimid , mis otseseselt kahjustavad patsienti.. kui geenivaramus vere annate saate teada,mis ravimid ei sobi ja mida tekitavad teile, kahjuks on veel ravimite nimekiri lühike.. seega kuidas saab öelda, et kiiritus ja keemia sobib igale patsiendile..
I
Isegi teadus  /   09:09, 3. aug 2018
on juba tõestanud, et keemia ja kiiritus on tapvad nii haigetele kui tervetele rakkudele,. et ühe keemia-kiirituse tsükli tagajärjeks on kahjustunud rakud, mis võivad olla aluseks järgmisele vähile. Teatakse ka seda, et on olemas hapnikuravi, C-vitamiini ravi ja kuumaravi, aga need on liiga odavad ja ei too farmaatsiale ,midagi sisse. Seepärast topitakse aina uuesti kemikaale ja kiiritust. Meil hoitakse ainult iganenud võimalustest kinni. Inimene sureb siis kõrvalmõjudesse, mitte vähki ja statistikaga on kõik OK.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis