Läänemeres levivad kooleramikroobid ei põhjusta koolerat, kuid ohustavad siiski nõrgema immuunsüsteemiga ja lahtiste haavadega inimesi. (Vida Press)

Soome terviseameti andmetel on selle suve soojades Läänemere rannavetes taas levinud ka meil harvaesinev koolerabakter. Nakatunud on nii lapsi kui täiskasvanuid. Kas meid ohustab koolera?

Eesti terviseamet kinnitas Õhtulehele, et kui vee temperatuur tõuseb 20 kraadi ligi, võivad tõesti ka Läänemeres hakata paljunema kooleramikroobid, mis sobivate tingimuste korral võivad jõuda nii Eesti, Taani, Soome, Saksamaa, Norra, Läti, Leedu, Poola kui Rootsi rannikule.

Mõned portaalid on juba kirjutanud, et inimesed on nakatunud koolerasse. Nii see siiski pole. Terviseamet selgitas Õhtulehele, et erinevalt lõunamaadest ei põhjusta Läänemeres suvekuudel leiduvad avirulentsed ehk haigusi mitte tekitavad kooleramikroobid inimeste haigestumist koolerasse.

Ohutu see mikroob aga pole. Nõrgema immuunsüsteemiga inimestel võivad sellised mikroobid põhjustada näiteks iiveldusega gastroenteriiti, oksendamist ja kõhulahtisust, kuid ka keskkõrvapõletikku ning haavapõletikku.

Riskigruppi kuuluvad ka need, kellel on lahtised haavad, hoiatab terviseamet.

Soomes leiti viimati seda tüüpi koolerabaktereid  2014. aasta suvel, mil oli samuti ebatavaliselt soe. 

Koolera Eestis ja Soomes

Meie terviseameti andmeil registreeriti Eestis  viimased kaks koolera haigusjuhtu Eestis Ida-Virumaal 1993. aastal ja need olid seotud reisimisega. Soomes registreeriti 1998. aastal üle saja aasta taas koolera - nakkus saadi Taist salakaubana toodud merekarpidest. Hiljem on Soomes koolerat esinenud üksikjuhtumitena ja kõik on olnud seoses reisimisega. 

Jaga artiklit

17 kommentaari

P
pikaajaliste loodusvaatluste ülestähelduste tulemustel tehtud järeldused  /   23:12, 7. aug 2018
Olete te kunagi täheldanud, et teie kodune kuivkäimla hakkab teistmoodi ja ebameeldivalt aktiivselt-intensiivselt haisema kui seal on näiteks käinud keegi teie külaline või võõras, kes tavaliselt selles kuivkäimlas ei käi?
Aga kui oma perest inimesed kasvõi palju sttuvad, siis nagu erilist haisu ei ole.
S.t. võõrad bakterid mujalt teie juurde sttuma tulnud inimeste jämesoolestikust destabviliseerivad teie koduse keskkonna naturaalse tasakaalu..
Püüdke nüüd seda fenomeni laiendada Euroopa konteksti.
I
inimkonnale  /   23:08, 7. aug 2018

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis