2
fotot
Augustis on agressiivsed herilased eriti tüütud. (Alan Belmer / Freeimages)

Sotsiaalmeedias on viimasel ajal levinud trikk, mis peaks leevendama  herilasehammustust. Arstide arvates on paremaid võimalusi. 

Täis veepudel tuleb asetada hammustuskohta nii, et pudeli suu on ümber hammustuskoha. Väidetakse, et nii kaob valu mõne minutiga.

Triki toimimist põhjendatakse sellega, et pudeli surve tõttu tuleb mürk pistekohast välja ja imendub vette.

Arstid kinnitavad, et see pole võimalik - mürk levib paari sekundiga kudedesse nii kiiresti, et seda ei saa veepudeli abil kuidagi kätte.  Veepudelitriki  hea toime on pigem see, et see jahutab hammutuskohta. Aga trikk ei tee ka midagi halba, nii et seda võib proovida küll.

Teine vana rahvalik trikk on panna hammustuskohale veidi niiske suhkrutükk, kuhu mürk peaks imenduma. Kuid sellegi kohta väidavad arstid, et herilasemürk on nagu maomürk - seda ei saa imemisega kätte.

Augustis on agressiivsed herilased eriti tüütud. (Alan Belmer / Freeimages)

Pane hammustuskohale külma

Kindlam variant on panna hammustuskohale külma. Hammustuskohta ei tohi pigistada. Võib võtta antihistamiinikume ja valuvaigisteid ning panna peale kortisoonsalvi.

Ühe herilasehammustuse pärast ei pea üldiselt muret tundma, kui inimene on terve ja allergiat pole olnud. Tavaliselt tekib hammustuskohale punetus ja turse.

Kuid isegi siis, kui enne pole allergiat olnud, võivad tekkida raskemad nähud, nagu näiteks hingamishäired. Ka tervel inimesel võivad tekkida turse ja hingamisraskused, kui herilane hammustas näo- või kaelapiirkonda.

Allergia herilasemürgi vastu võib tekkida ka täiskasvanuna.

Kui inimene on herilasemürgile allergiline, tekivad tugevad allergianähud kiiresti. Tugevalt allergilisele inimesele on vaja adrenaliini ja tema abistamiseks tuleb kutsuda kiirabi

Uuri hammustuskohta

Üldiselt ei jää herilase nõel nahka kinni. Kui see on siiski jäänud, tuleks nõel võimalikult kiiresti eemaldada pintsettidega. Hammustuskohale tekib punn, mis võib sügeleda ja valutada. Nähud kaovad tavaliselt paari päevaga. Allergilistel võib paistetus olla suuremal pinnal.

Vajad arsti, kui:

  • herilane nõelas suhu, keelde või kaela
  • pisteid on palju
  • herilane nõelas väikest last, halva tervisega vanurit või rasedat
  • tead, et oled allergiline ja tekivad hingamisraskused
  • sul on raskeid kroonilisi närvi- või südamehaigusi
 Allikas: Iltalehti

Jaga artiklit

5 kommentaari

M
mnjah  /   11:17, 10. aug 2018
nissugustel teemadel ja sellises rubriigis ei tohiks igasugust jama avaldada! Kes vastutab? Herilase hammustust ei ole vaja karta! Herilane kasutab mürgiastelt (mitte hambaid), mida suudab torkekohalt enamasti ka ise välja tõmmata (erinevalt mesilasest, kes sellise torke järel sureb). Putukamürkidele tundlikkus elu jooksul enamasti süveneb ja need, kel selleks on juba viiteid, peaksid nõu pidama oma arstiga! Eestiski on surmajuhtumeid! Anafülaktiline šokk tekib tohutu kiirusega ja võib täismehegi viia vaid loetud minutitega, ise teangi üht sellist juhtumit mitmete aastate tagant (ootamatult näkku lennanud vapsik nõelas, mees suri kaaslaste kätel mõne minutiga), kiirabi lihtsalt ei jõua piisavalt kiiresti. Sellistel inimestel võiks olla kaasas süstal ravimiga ja ta peaks sellest teavitama ka oma kaaslasi, et jõuaks koheselt reageerida. Tablettidena allergiaravimid lihtsalt ei jõua toimima hakata. Plastpudelitega mängijatele annaks nende pudelitega vastu pead - nii tõsistes teemades ei tohi levitada lausrumalusi, seda veel tervisenõuannete rubriigis!
S
soovitus  /   22:46, 9. aug 2018
..suurepäraselt leevendab paistetuse ja valu vastu on nn "rootsi rohi", milles niisutatud vatt panna torkekohale ja hoida seal umbes veerand tundi.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis