Geenivaramu Viljandi folgil (Eesti Geenivaramu)

Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu on teadupärast võtnud eesmärgiks saada tänavuse aastaga 100 000 uut geenidoonorit ja sel puhul on ta kohal ka festivalidel, juuli lõpus näiteks Viljandi folgil ja sel nädalavahetusel Paides Arvamusfestivalil.

„Festivalidel käimine on olnud väga tore kogemus. On olnud ka üritusi, kus inimesi on järjekorras rohkem, kui verekogujad suudavad vastu võtta. Keskmiselt kogume üritusel mõne tunniga umbes sada geeniproovi,“ tutvustab geenivaramu teabejuht Annely Allik. Tema sõnul on festivalidel palju lihtsalt uudistajaid, kes soovivad asja kohta rohkem teada saada, aga rohkelt on ka neid, kes on juba varakult digitaalse nõusoleku projektis osalemiseks andnud, kuid pole jõudnud proovi anda. „Siis on kohe hea võimalus see kontserti kuulates ära teha. Inimesed on tõesti hästi positiivsed ja uudishimulikud ning liituvad hea meelega, kui on saanud oma küsimustele vastused,“ lisab geenivaramu esindaja.

Allik loodab, et võrreldes Viljandi folgiga võiks Arvamusfestivalil oodata pisut suuremat huvi. Geenivaramu on väljas kahel päeval: verevõtutelk on avatud reedel kella 11–14 ja 15–17 ning laupäeval kella 12–14. Lisaks toimub reedel kella 16–17.30 arutelu „Eesti 100 (tuhat) uut geenidoonorit“. „Räägime lähemalt, miks on uute geenidoonorite kogumine tähtis ja mida nende andmetega tehakse, kuidas jõuavad geeniandmed meditsiinisüsteemi ja mida tähendab geenikaart, mille kõik uued geenidoonorid endale saavad, ning millist mõju avaldab see projekt Eesti teadusele, meditsiinile ja lõpuks selles osalevatele inimestele,“ tutvustab Allik. Ekspertidena osalevad paneelis geeniteadlane Lili Milani, onkoloog doktor Peeter Padrik ja arvutiteadlane Jaak Vilo.

Peale Arvamusfestivali on geenivaramu kohal ka Kuressaare merepäevadel ja Hauka laadal.

Aprillis käivitunud projektiga kaasata 100 000 uut geenidoonorit on praeguseks liitunud juba pea 50 000 inimest, kellest rohkem kui pool (30 000) on jõudnud ära anda ka vereproovi.

---------------------

Võtab vähe aega

Vereproovi andmine kestab vaid mõned minutid ja on tasuta. Oma digitaalse nõusoleku projektis osalemiseks saab anda aadressil www.geenidoonor.ee.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis