Meeled

TÕELINE MÕJU VÕI PETTUS? Kas platseebo võib terveks teha?  (8)

Ohtuleht.ee, 19. august 2018, 15:02
Mida tugevam on usk ravimisse, seda tõenäolisemalt tunneb inimene selle positiivset mõju. Carin Araujo / Freeimages
Kas inimese teeb terveks tabletis sisalduv raviaine või suudab inimest tervendada ka usk, et tablett on mõjusa toimega?

Platseebona tuntakse  mistahes raviviisi, mis paistab tõeline, aga tegelikult ei ole seda. Platseebo võib olla näiteks tablett, jook või ravimeetod. Uurijad kasutavad platseebot uute ravimite ja ravimeetodite väljatöötamisel.

Näiteks antakse uuringu käigus osadele inimestele tablette, et alandada kolesterooli. Teistele inmestele antakse platseebot ehk tablette, mis ravimit ei sisalda. Aga keegi ei tea, kas talle  anti tõelist ravimit või platseebot.

Siis võrdlavad uurijad ravimi ja platseebo toimet. Nii saab kontrollida uue ravimi mõju ja kõrvaltoimeid.

Usk mõjub

Vahel tõesti platseebo mõjub inimestele. Mõju võib olla nii positiivne kui negatiivne. Näiteks võib platseebo parandada inimese  haigussümptomeid ja teisalt panna tundma ravimi kõrvaltoimeid.

Kuid teatud haiguste puhul mõjuvat platseebo isegi siis, kui nimesed teavad, et nad võtavad platseebot.

Uuringud näitavad, et platseebo mõjub hästi nende seisundite ja tervisehädade puhul: depressioon, valu, unehäired, ärritunud soole sündroom, menopaus.

Ühes astmaravimite uuringus näitasid testid,  et platseebo-inhalaator ei mõjunud inimestele mitte kuidagi.  Aga kui patsientidelt küsiti, kuidas nad end tunnevad, siis nad ütlesid, et ravim aitas neid.

Mida ootad, seda ka saad

Kui inimene ootab, et tablett teeb midagi, siis on võimalik, et inimese oma kehakeemia hakkab looma sarnast mõju.

Ühes uuringus anti inimestele platseebotabletti ja öeldi, et see on erguti. Pärast tableti võtmist tõusid inimestel pulss ja vererõhk ning reaktsioonikiirus paranes. Kui inimestele öeldi sama tableti kohta, et see soodustab und, siis tundsid nad vastupidist mõju.

Spetsialistid ütlevad, platseebo mõju sõltub sellest, kui tugevalt inimene usub. Mida tugevam on usk, seda tõenäolisemalt tunneb inimene positiivset mõju.

Sama on negatiivse mõjuga. Kui inimene ootab ravimilt kõrvaltoimeid, näiteks peavalu või iiveldust, siis on suurem tõenäosus, et need reaktsioonid saavad ka tõeks.

See, et platseebo mõju sõltub inimese ootustest, ei tähenda, et mõju on kujuteldav või pettus. Mõned uuringud on näidanud, et platseebo kutsub esile tõelisi muudatusi. Näiteks on kindlaks tehtud, et platseebo mõjul hakkab keha tootma rohkem endorfiine, mis on kehale omane valuleevendaja.

Allikas: WebMD

Samal teemal

20. jaanuar 2019, 09:16
UUED SOOVITUSED: kui palju võib süüa muna, et see ei rikuks tervist?
18. jaanuar 2019, 06:07
SÜDAMEARST SELGITAB: nii hoiad vere kolesteroolitaseme korras
17. jaanuar 2019, 06:00
SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku
12. detsember 2018, 06:00
Kõrge vererõhk ei anna tunda: 4 märki, et võid olla siiski haige

8 KOMMENTAARI

m
mind platseebo on aidanud 20. august 2018, 17:22
Platseebo on enesesisendus. Kui usud siiralt, et aitab, siis aitabki. Kui ei usu, siis ei aita. Seega platseebo efektil põhinevad "ravimid" igaühele ei sobi. Seepärast neid ka laialdaselt ei kasutata.
s
Sõltub 20. august 2018, 16:29
Platseebo võib toimida vaid teatud juhtudel ( nt. uinumisraskused - võtsin tableti, nüüd olen rahulik ja jään magama ), päris haiguse puhul ei aita.
Loe kõiki (8)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee