Süstimine (MATI HIIS)

Üledoosi puhul kasutatavat elupäästvat ravimit naloksoon on tänavu kuue kuu jooksul kasutatud 32 korral ehk ära on hoitud sama palju uimastite tarvitamisest põhjustatud surmajuhte, teatas tänasel ülemaailmsel üledoosisurmade teadlikkuse päeval Tervise Arengu Instituut (TAI).

Siiski on kuue kuu jooksul narkootikumide üledoosi tõttu surnud esialgsetel andmetel 20 inimest, kellest noorim oli vaid 13-aastane neiu. Eelmisel aastal suri narkootikumide üledoosi tõttu 110 Eesti elanikku.

„Ka üks kaotatud elu on liiga palju, igaüks neist on kellegi lähedane, laps, sõber või vanem,“ ütles TAI narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juhataja Aljona Kurbatova. „Õnneks hakkab Eesti ühiskond mõistma, et narkomaania on haigus ning narkootikumidest sõltuvuses olevaid inimesi tuleb ja ka saab aidata. Naloksooniprogramm on üks osa riigi pakutavast abist.“

Naloksoon on üledoosi korral elu päästev ravim, mis tuleb üledoosi saanud inimesele õigeaegselt manustada. TAI koordineeritava ja rahastatava naloksooniprogrammi raames õpetatakse narkootikume süstivatele inimestele ja nende lähedastele ravimi kasutamist ja jagatakse ravimit. Samuti kasutab naloksooni oma väljakutsetel kiirabi.

Sellel sügisel jõuab Eestisse retseptiravimina ka ninna pihustatav naloksoon, mille kasutamine on lihtsam. „Kui tarvitate ise või kui teie lähedane tarvitab opioide (näiteks fentanüül või heroiin), siis tasuks elupäästavat ravimit igaks juhuks kaasas kanda,“ ütles Kurbatova. „Siiski tuleb pärast ravimi manustamist alati kutsuda kohe ka kiirabi.“

2017. aastal sai TAI abiprogrammide kaudu ravi või rehabilitatsiooni 1473 narkootikume tarvitavat täiskasvanut ja 184 alaealist. Nõustamist ja kahjude vähendamise keskuse teenuseid sai ligi 5500 inimest. Ravi ja rehabilitatsiooni pakkuvate asutuste nimekirja koos kontaktidega leiab siit.

OLULINE TEADA

Kuidas üledoosi ära tunda?

Opioidide üledoosi nähud ja sümptomid on hingamisraskus, väga tugev unisus, väga väikesed pupillid, tugevale mürale või puudutusele mittereageerimine.

Kuidas käituda, kui kahtlustad lähedasel üledoosi?

- Helista kiiresti telefoninumbriol 112 ja kutsu abi

- Öelge häirekeskuse dispetšerile asukoht (koht, kus üledoosi võtnud inimene viibib, ning mis tahes märgid, mis võivad aidata kiirabibrigaadil kannatanut võimalikult kiiresti leida).

- Öelge dispetšerile, milline on üledoosi võtnud inimese seisund, nt kas ta on:

TEADVUSETA (ta ei liiguta end, kui teda hüüate või kergelt raputate;)

TEADVUSETA JA EI HINGA (ta on n-ö elutu: ta ei ärka ning Te ei näe, kuule ega tunne vähemalt 10 sekundi jooksul, et ta hingab)

- Teilt võidakse küsida, mis juhtus. Kui Te ei tea või pole juhtunus kindel, öelge seda dispetšerile.

- Kui Te teate, mida üledoosi võtnud inimene on tarvitanud, siis öelge seda dispetšerile, sest sellest on palju abi. Ärge jätke kiirabisse helistamata!

Mida mitte teha:

• ÄRGE kasutage teisi ravimeid või aineid, nt stimulante.

• ÄRGE asetage kannatanut vanni või duši alla.

• ÄRGE liikuge kannatanuga ringi.

• ÄRGE jätke kannatanut üksi.

Jaga artiklit

4 kommentaari

W
welkome  /   20:04, 31. aug 2018
to russia

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis