Terviseuudised

RIID JA TÜLI IGA PÄEV. Kas psühhopaate on rohkem kui ealeski varem? (8)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 3. september 2018, 17:00
Lapsepõlve kasvukeskkond on oluline: psühhopaatide lapsepõlvekodus on olnud sageli karmid kasvatusmeetodid ja rasked inimsuhted.  Vida Press
Psühhopaate on olnud igal ajal. Kas praegu on igasugu psühhopaate rohkem kui ealeski varem ja kust nad tulevad?

Nartsissismi ja psühhopaatia diagnooside kriteeriumid on igaühele kättesaadavad.  Netist võib igaüks leida kiirtesti, mis annab vastuse, kas su ülemus on psühhopaat, kirjutab portaal Terve.fi. 

Nartsissism ja psühhopaatia on psühhiaatrias harvad, aga samas raskelt  ravitavad diagnoosid. Soome terviseportaal Terve. fi kirjutab, et soomlastest vastab umbes 1% inimestest psühhopaatia kriteeriumitele ja nartsissiste on sama palju. Sageli on ühes inimeses olemas nii psühhopaadi kui nartsissisti jooni.

Arvatakse, et kümnel protsendil soomlastest on selliseid nartsissisti või psühhopaadi jooni, mis põhjustavad neile raskusi argielus. Kuid see ei tähenda, et neil on isiksusehäire.

Soome teadlane ja psühhiaater  Hannu Lauerma arvab, et inimesed peavad psühhopaatiaks või nartsissismiks sageli suhtlemisoskuste puudust. 

Igal inimesel võib mõnel eluetapil ilmneda nartsissisti või psühhopaadi jooni - eriti siis, kui elu on kriisis ja inimsuhted sõlmes.

Samal teemal

Psühhopaat võib olla väga särav

Hannu Lauerma arvates pole mingeid märke, et psühhopaatide ja nartsissistide arv kasvab, selliseid inimesi on alati olnud. Kuid töökohad on muutunud sotsiaalselt nõudlikumaks. Ennevanasti sai psühhopaat hästi hakkama näiteks öövalvurina. Aga enam mitte, sest nüüd oodatakse ka valvurilt head suhtlemisoskust. Kõik elukutsed eeldavad head toimetulekut teiste inimestega. 

Teiselt poolt on valgekraelised psühhopaadid töövestlustel säravad. Nad hoiavad intervjueerijaga tihedat silmsidet, jälgivad intervjueerija kehakeelt ja panevad ta tundma eriti austatu ja meeldivana. Nad kõnelevad palju ega tunne pinget.  Psühhopaadid võivad sageli valetada eelnevast töökogemusest. Sellepärast tuleb tööotsijate tausta ja kogemusi alati kontrollida.

Psühhopaat võib saavutada tööl ka lühiajalist edu, kuid varem või hiljem hakkab selline käitumine kolleege häirima.

Arvatakse, et nartsissism tuleb lapsepõlve ja nooruse võimsast häbikogemusest, mille puhul inimene ei saanud piisavalt tuge.

Psühhopaatia tekkepõhjuseks on peetud lapsepõlves kogetud rasket psüühilist vägivalda. Kuid need selgitused on vaid osa tõest. Lapsepõlve kasvukeskkonnal on oluline mõju. Kuritegusid sooritanud psühhopaatide lapsepõlvekodus on olnud sageli karmid kasvatusmeetodid ja rasked inimsuhted. Kuid psühhopaatial on ka geneetilist soodumust.

Nartsissismile ja psühhopaatiale ei teata praegu head ravi. Kuid vanusega, pärast 50.eluaastat  võib häire ise leeveneda.

Muide - nartsissistliku häirega inimene peab ennast sageli ohvriks, kellega kõik halvasti käituvad. Alati on süüdi keegi teine, mitte tema ise. 

Raskel hetkel pole tuge

Abikaasa nartsissistlikud omadused võivad ilmneda rasketel hetkedel, kui vajad abi ja tuge, näiteks kui oled raskelt haige, teinud aborti, lähedane on surnud. Raske nartsissistliku häirega inimene ei oska tunda kaastunnet.

See, kellel on isiksusehäire, otsib sageli riidu ja provotseerib seda. Kui sellises paarisuhtes elavatelt inimestelt on küsitud, et kui palju on olnud toredaid aegu, siis nad on arvanud, et umbes 10 protsent ajast.

Kui on täpsemalt uuritud, mida tore aeg tähendab, siis on vastatud, et hea  aeg on selline, kui on rahulik ja pole riidu.

Sellistes paarisuhetes tülitsetakse iga päev, aastast aastasse. Korra või paar korda kuus on suur riid. Abikaasa enesehinnang hävitatakse. Sageli kaovad sellisel paaril ka sõbrad ja nad jäävad isolatsiooni. Ka seksis pole mingit hellust ega soojust.

8 KOMMENTAARI

t
Taavi Novek 13. september 2018, 16:26
Olen pika aja jooksul koostanud psühhopaatide lingvistilise dekonstruktsiooni, lahanud emotsioonidega tegelevaid ajukeskusi ja töötanud välja terapeut...
(loe edasi)
h
harige end. 5. september 2018, 01:17
Psühhopaatia on kaasasündinud puudujääk aju funktsioneerimises. Avaldub siis, kui kasvutingimused ja keskkond on vastavad. Psühhopaatide arv kasvab pl...
(loe edasi)
Loe kõiki (8)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee