Enesehinnang mõjutab, kui edukad oleme töös, hariduses, suhetes. (Vida Press)

Enesehinnang tähendab, mida me arvame enda kohta ja kuidas ennast väärtustame. Vahel on meie enesehinnang kõrgem, vahel madalam.

Berni ülikooli teadlased uurisid, kuidas enesehinnang muutub vanusega ja mis vanuses väärtustame ennast kõige kõrgemalt.

Analüüsiti 164 868 inimese andmeid: nelja- kuni 94-aastasi. Ilmnes, et kui me saame 60-aastaseks, jõuavad positiivsed mõtted meist endast tippu. Ja see jääb püsima järgnevaks kümneks aastaks.

Meie enesehinnang hakkab kasvama 4-11-aastasena. Kui jõuame teismeikka, siis tõus stabiliseerub ja jääb püsima kuni vanuseni 15.  Ja vastupidiselt pikalt valitsenud uskumusele ei ole enamikul selles vanuses noortel  madal enesehinnang.

Järgnevate aastate jooksul, kuni vanuseni 30, tõuseb enesehinnang mõõdukalt. Tõus jätkub ja saavutab tipu vanuses 60. Kui saame 70, hakkab enesehinnang langema ja see kestab elu lõpuni. See võib olla seotud pensionile jäämisega, sotsiaalse staatuse kaotamisega, üksinduse ja lesestumisega.

Eksperdid arvavad, et on oluline teada, kuidas enesehinnnang areneb ja muutub. Enesehinnang mõjutab, kui  edukad ja  ja rahulolevad oleme suhetes, hariduses, töös. Enesehinnag mõjutab nii füüsilist kui vaimset tervist.

Allikas: BuenaVida

Jaga artiklit

3 kommentaari

5
58  /   20:04, 5. sept 2018
See võib tõsi olla. Selles vanuses oled leplikum ja ei nõua endalt enam nii palju kui nooruses. Saad aru, et ei jõua enam kõike nii palju teha kui varem ja ei tahagi. Samas elutarkust ja -kogemusi on kuhjaga rohkem. Üldine enesega rahulolu seega isegi kasvab.
J
Jama  /   19:30, 5. sept 2018
Mul küll penskarina enam nii ei seisa, kui nooruses.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis