Hea nõu

TÄHTSAD ASJAD EI PÜSI MEELES? Need on Alzheimeri tõve 10 varajast märki (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 9. jaanuar 2019, 06:00
Alzheimeri tõvega inimesel võib olla raskusi aastaaja, kuu ja kellaaja mõistmisel.  Vida Press
Mis põhjustab Alzheimeri tõbe, pole kindlalt teada, kuid see on haigus, mis süveneb aja jooksul. Siin on kümme Alzheimeri tõve varajast tunnust.

Kui tunned neist tunnustest ära enda või oma lähedase, võiksid arstiga nõu pidada. Kuigi Alzheimeri tõbe ei saa ravida, saab selle kulgu aeglustada ja sümptomeid leevendada.

1. Unustamine

Kõige üldisem Alzheimeri tõve tunnus on mälu nõrgenemine. Inimene unustab just kuuldud teabe või tähtsa kohtumise. Unustamine on täitsa normaalne nähtus, kui unustame näiteks pooltuttava inimese nime – see pole Alzheimer. Kuid on murettekitav, kui inimene unustab kogu aeg sama asju või kui ta unustab olulisi asju.

2. Tuttavate asjade unustamine

Kas unustasid tuttava mängu reeglid või tee kodupoodi? Kui ununema hakkavad tuttavad asjad, võib see olla varajane märk Alzheimerist.

3. Asjadest arusaamine läheb raskemaks

Osadel Alzheimeri tõppe haigestunutel on suuri raskusi juhendite mõistmise, argiprobleemide lahendamise ja keskendumisega.

Näiteks võib olla raskusi retsepti või kirjaliku kasutusjuhendi mõistmisel. Ka maksude maksmine võib põhjustada probleeme.

4. Probleemid nägemisega

5. Aeg ja koht hämarduvad

Üks tuntud sümptom on ka raskused aja ja koha tajumisel. Inimesel võib olla raskusi aastaaja, kuu ja kellaaja mõistmisel. Või ta ei mäleta, kuidas ta on mingist kohast tulnud.

6. Asjade kadumine

Kõik me kaotame aeg-ajal midagi, kuid üldiselt suudame need leida, kui pingutame mälu ja mõtleme loogiliselt, kus need võiks olla.

Alzheimeri tõvega inimene kaotab pidevalt asju, eriti kui need on pandud ebatavalisse kohta. Haiguse märk võib olla ka see, kui ta ei suuda näiteks meenutada, kus ta oli viimastel tundidel.

7. Kõne- või kirjutamisraskused

Alzheimeriga võib inimesel olla raskusi vestlemisega ja ta võib unustada sõnu lause keskel. Ta võib sõnu segi ajada või korrata samu asju palju kordi. Ka kirjutamine võib põhjustada üllatavaid muresid.

8. Hinnanguvõime nõrgeneb

Me kõik teeme elus halbu otsuseid või valearvestusi. Varajase Alzheimeriga inimene võib inimene kulutada palju raha mõttetutele asjadele või unustada hoolitseda isikliku hügieeni eest.

9. Isiksus muutub

Mälu nõrgenemine on hirmutav ja üllatav. Seetõttu on arusaadav, et Alzheimeriga muutub inimene ebakindlaks või masendunuks. Ta võib muutuda ka ärritunuks ja agressiivseks nii tööl kui kodus.

10. Eemaletõmbumine

Kui Alzheimeri tõbi edeneb, võib inimene hakata hoidma eemale tööst või seltsielust, mis oli talle enne oluline.

Allikas: Iltalehti

Samal teemal

1. veebruar 2019, 06:00
UNUSTAD TÄHTSAID ASJU? Need märgid viitavad haigusele
26. jaanuar 2019, 11:15
KÜLM NÄPISTAB? 6 tervisele kasulikku põhjust minna hoopis sauna
5. jaanuar 2019, 09:11
KÕIK KIPUB UNUNEMA? 7 soovitust, mis hoiavad aju teravana
11. november 2018, 09:15
JÄLGI OMA SAMME! Kas need viitavad haigusele või hoopis paremale orgasmile?

2 KOMMENTAARI

t
täna 09:29-le 9. jaanuar 2019, 10:59
pigem Reform ei saa siiani aru, et oleme ikka 5 viimase hulgas ja kriisi ju polnud? Ansipi sõnul, ometi nõuti tasuta tööd ja vähendati palka , millist ei taastatud
t
Toompeal ka Ratas 9. jaanuar 2019, 09:29
ei tea et eesti töösturid asuvad lätis.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee