Meeled

SÜDA VALUTAB? Sellest tunned ära murtud südame sündroomi (3)

Ohtuleht.ee, 7. jaanuar 2019, 06:00
Enamasti parandab aeg murtud südame, kuid alati see nii ei lähe.  Vida Press
Armastatud inimese surm või pika paarisuhte lõppemine võib tõesti sõna otseses mõttes südame murda.

Raske kaotus ei ole tunda vaid hinges, vaid ka südames. Rinnus pitsitab ja keegi oleks südame nagu pisikesteks tükkideks purustanud.

See on niinimetatud murtud südame sündroom, millele on ka arstiteaduslik selgitus. Tunnetest tekitatud hormonaalsed muutused aeglustavad vere pääsemist südamelihasesse. See võib südamelihast kahjustada ja süda ei jaksa piisavat verd pumbata.

Häired võivad meenutada südameinfarkti ja seda kutsutakse takotsubo-kardiomüopaatiaks ehk stressist põhjustatud südamelihasehaiguseks.

Kuid on ebaselge, miks patsientidest on pea 90% on naised. Arvatakse, et põhjus pole mitte selles, et naised oleksid nõrgemad või tundelisemad, vaid pigem on põhjus nende keha võimes töödelda teatud rasvhappeid.

Kas aeg parandab murtud südame?

Murtud südame sündroomi täpset tekkemehhanismi veel uuritakse, kuid tõenäoliselt on see põhjustatud hormoonidest, näiteks adrenaliinist. Emotsionaalne vapustus paneb keha tootma adrenaliini, mis tõstab vererõhku.

Süda jääb haigeks, kuna peab kõrgema vererõhu tõttu pumpama verd tugevamini. Pikapeale võib kaotusest põhjustatud hormoonidetulv ja närvisüsteemi pingesolek südant kahjustada. Vahel on ka nii, et süda ei jaksa enam pumbata. Teisisõnu - see tähendab, et südamevalusse võib ka surra.

Enamasti parandab aeg murtud südame, kuid alati see nii ei lähe.

Kuidas siis ravida murtud südant? Abiks võib olla ravi, mis lõõgastab südameveresooni. Raskematel juhtudel võib olla vaja ravimeid, mis aitavad südamel verd pumbata või alandavad vererõhku.

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

21. jaanuar 2019, 06:00
SÜDAMEARST SOOVITAB: kui madalale peaks vererõhu langetama?
20. jaanuar 2019, 09:16
UUED SOOVITUSED: kui palju võib süüa muna, et see ei rikuks tervist?
18. jaanuar 2019, 06:07
SÜDAMEARST SELGITAB: nii hoiad vere kolesteroolitaseme korras
17. jaanuar 2019, 06:00
SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku

3 KOMMENTAARI

1
10 aastat südamevalu 7. jaanuar 2019, 07:52
Süda ei parane ka juhul kui perelõhkujast abielumehe meelitaja,kes oma süüd ei näe,hakkab aastate pärast JÄLLE mehega kontakti otsima,helistama jne. Kas ta ei taipa,et kellelegi võib see uuesti ebameeldivat südamevalu valmistada.Kas meelitaja enda süda ei valuta,kas südametunnistus ei piina?
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee